Usuwanie blizn zanikowych (potrądzikowych i po ospie)

lekarze specjaliści > Usuwanie blizn > Usuwanie blizn zanikowych (potrądzikowych i po ospie)

Specjaliści Radzą

Usuwanie blizn zanikowych (potrądzikowych i po ospie)

Blizny zanikowe, czyli wgłębienia w skórze, najczęściej są pozostałością po trądziku lub ospie. Jeszcze do niedawna próbowano usuwać je za pomocą bardzo mocnych peelingów chemicznych i mechanicznych. Według dr. Marka Wasiluka z warszawskiego Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium medycyna estetyczna oferuje o wiele bardziej skuteczne i bezpieczne metody.

Blizna zanikowa to tkanka o niewłaściwej strukturze, która objawia się ubytkami. Powstaje ona na skutek nieprawidłowego gojenia się rany. Zabiegi z rodzaju dermabrazji lub kwasu TCA, które do tej pory najczęściej były stosowane na tego typu przypadłości, opierają swoje działanie na ścieraniu lub wypalaniu naskórka i górnych warstw skóry właściwej. Żeby były skuteczne muszą być więc bardzo głębokie. To dlatego są niebezpieczne, wiążą się z dużą bolesnością i długą rekonwalescencją. Dodatkowo nie gwarantują w pełni zadowalających efektów, a źle przeprowadzone mogą wręcz spowodować powstanie nowych, dużo poważniejszych blizn.
Dr Marek Wasiluk odradza stosowanie tego tupu zabiegów. W zamian za to poleca frakcyjny laser CO2 i frakcyjną radiofrekwencję miktroigłową. Obie metody wymagają kilku powtórzeń (minimum trzech), ale są dość komfortowe dla pacjenta, skuteczne i co ważne bezpieczne.

Laser frakcyjny CO2, który odparowując źle zrośniętą tkankę „nakłania ją” do naturalnej odnowy, ma znaczącą przewagę nad poprzednimi metodami. Mianowicie nie działa na całej powierzchni leczonego obszaru, a jedynie dziurkuje skórę, jednocześnie pozostawiając w niej mikropowierzchnie nietkniętej tkanki. Dzięki temu pozostała część poddanej naświetlaniu skóry szybciej się goi i regeneruje. Rekonwalescencja po zabiegu trwa ok. tydzień, a ryzyko powikłań jest o wiele mniejsze. No i przede wszystkim metoda jest bardzo skuteczna.

Zabieg frakcyjniej radiofrekwencji mikroigłowej to stosunkowo nowa metoda. Polega na jednoczesnym nakłuwaniu skóry mikrogiłami do głębokości 3 mm i rozgrzewaniu jej do wysokiej temperatury. W ten sposób następuje silna stymulacja do odbudowy kolagenu i „wypchnięcie” tkanki na zewnątrz, a typowe blizny zanikowe są wypełnione i zaleczone. Według dr. Marka Wasiluka to najlepszy sposób na tego typu problem estetyczny. Metoda nie tylko powoduje małe zaczerwienienie i jest tak samo skuteczna jak laser, ale również sprawia, że skóra szybciej się goi, ponieważ praktycznie nie jest uszkadzana od zewnątrz, a jedynie silnie stymulowana w środku.

Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium

Usuwanie blizn

 

Polityka prywatności i polityka wykorzystania plików "cookies":

Drogi Użytkowniku, Telewolt sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych i na podstawie uzasadnionego interesu przetwarza na tej stronie pliki cookies niezbędne do funkcjonowania strony internetowej oraz do celów analitycznych. Więcej informacji można znaleźć na stronie tutaj.

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl